Dodge Charger LX (2006–2019)
Dodge Charger charger awd
LX (2006–2019), 2007–2010. Gasoline · 3.5 L · 250 hp · Automatic 5-spd · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.8 s.
LX (2006–2019)
2007 - 2010
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
250
Torque
250 lb-ft
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
8.8 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
5083 × 1892 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 23.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5083 mm |
|---|---|
| Width | 1892 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |