Dodge Charger LX (2006–2019)
Dodge Charger charger
LX (2006–2019), 2006–2010. Gasoline · 6.1 L · 425 hp · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.9 s.
LX (2006–2019)
2006 - 2010
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.1 L
Horsepower
425
Torque
420 lb-ft
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.9 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
5083 × 1892 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5083 mm |
|---|---|
| Width | 1892 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.1 L |
| Horsepower | 425 hp |
| Torque | 420 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 4.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |