Dodge Charger LX (2006–2019)
Dodge Charger charger
LX (2006–2019), 2013–2019. Flexible-fuel (FFV) · 3.6 L · 292 hp · Automatic 8-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.0 s.
LX (2006–2019)
2013 - 2019
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel (FFV)
Engine volume
3.6 L
Horsepower
292
Torque
260 lb-ft
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
7.0 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3053 mm
Dimensions
5077 × 1905 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 31.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5077 mm |
|---|---|
| Width | 1905 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 3053 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Flexible-fuel (FFV) |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 292 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |