Dodge Charger LX facelift (2011–2014)
Dodge Charger charger r/t awd
LX facelift (2011–2014), 2014–2014. Gasoline · 5.7 L · 370 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s.
LX facelift (2011–2014)
2014 - 2014
18
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
370
Torque
395 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Curb weight
4300 lbs
Wheelbase
3053 mm
Dimensions
5077 × 1905 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 25.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5077 mm |
|---|---|
| Width | 1905 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 3053 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 17 L |
| Fuel tank capacity | 19.1 gal |
| Curb weight | 4300 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 370 hp |
| Torque | 395 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.3 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |