Dodge Charger B-body (1966–1987)
Dodge Charger charger
B-body (1966–1987), 1966–1967. Gasoline · 2.2 L · Automatic 3-spd · Rear-wheel drive.
B-body (1966–1987)
1966 - 1967
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
117 mm
Dimensions
208 × 77 × 53 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 208 mm |
|---|---|
| Width | 77 mm |
| Height | 53 mm |
| Wheelbase | 117 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|