Dodge Challenger LC facelift (2015–2023)
Dodge Challenger challenger srt
LC facelift (2015–2023), 2017–2023. Gasoline · 6.2 L · 717 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive.
LC facelift (2015–2023)
2017 - 2023
23
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
717
Torque
656 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2951 mm
Dimensions
5039 × 1923 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 22.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5039 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2951 mm |
| Wheel size | 275/40R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 717 hp |
| Torque | 656 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |