Dodge Challenger LC (2008–2014)
Dodge Challenger challenger srt8
LC (2008–2014), 2011–2016. Gasoline · 6.4 L · 470 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.4 s and top speed 175 mph.
LC (2008–2014)
2011 - 2016
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.4 L
Horsepower
470
Torque
470 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.4 s
Top speed
175 mph
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5022 × 1923 × 1450 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 23.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5022 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.4 L |
| Horsepower | 470 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 175 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.4 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |