Dodge Challenger LC (2008–2014)
Dodge Challenger challenger
LC (2008–2014), 2011–2014. Gasoline · 3.6 L · 305 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s.
LC (2008–2014)
2011 - 2014
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
305
Torque
268 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5022 × 1923 × 1450 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 27.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5022 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 305 hp |
| Torque | 268 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |