Dodge Challenger LC (2008–2014)
Dodge Challenger challenger
LC (2008–2014), 2008–2010. Gasoline · 6.1 L · 425 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.9 s and top speed 170 mph.
LC (2008–2014)
2008 - 2010
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.1 L
Horsepower
425
Torque
420 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.9 s
Top speed
170 mph
Curb weight
4120 lbs
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5022 × 1923 × 1450 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 19.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5022 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4120 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.1 L |
| Horsepower | 425 hp |
| Torque | 420 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 170 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.9 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |