Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van RT (2008–2022)
Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van grand caravan se
RT (2008–2022), 2021–2022. Gasoline · 3.6 L · 283 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive.
RT (2008–2022)
2021 - 2022
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
283
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
4330 lbs
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5151 × 1999 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5151 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4330 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 283 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |