Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van AS facelift (1991–1995)
Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van dodge ram van 250 5.9
AS facelift (1991–1995), 1991–1995. Gasoline · 5.9 L · 190 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
AS facelift (1991–1995)
1991 - 1995
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
190
Torque
295 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2784 mm
Dimensions
4948 × 2017 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4948 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 2784 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Throttle body injection |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drums |