Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van AS facelift (1991–1995)
Dodge Caravan/Grand Caravan/Ram Van dodge caravan 3.8
AS facelift (1991–1995), 1991–1995. Gasoline · 3.8 L · 162 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
AS facelift (1991–1995)
1991 - 1995
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
162
Torque
213 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
4897 × 1831 × 1699 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1699 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 162 hp |
| Torque | 213 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |