Dodge Caliber PM/MK facelift (2011–2012)
Dodge Caliber caliber
PM/MK facelift (2011–2012), 2010–2012. Gasoline · 2.0 L · 158 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
PM/MK facelift (2011–2012)
2010 - 2012
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
158
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4415 × 1748 × 1524 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Station Wagons |
|---|
Dimensions
| Length | 4415 mm |
|---|---|
| Width | 1748 mm |
| Height | 1524 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 158 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|