Dodge Caliber PM/MK (2007–2010)
Dodge Caliber caliber
PM/MK (2007–2010), 2007–2009. Gasoline · 1,800.0 L · 148 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
PM/MK (2007–2010)
2007 - 2009
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1,800.0 L
Horsepower
148
Torque
125 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4415 × 1773 × 1524 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 30.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Hatchback |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4415 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1524 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 205/70R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1,800.0 L |
| Horsepower | 148 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |