Dodge Caliber PM/MK (2007–2010)
Dodge Caliber caliber
PM/MK (2007–2010), 2007–2011. Gasoline · 2,400.0 L · 158 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
PM/MK (2007–2010)
2007 - 2011
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2,400.0 L
Horsepower
158
Torque
141 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4415 × 1773 × 1524 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Hatchback |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4415 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1524 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2,400.0 L |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |