Dodge B3500 Van B-series (1995–1997)
Dodge B3500 Van b3500 van 2wd
B-series (1995–1997), 1995–1997. Gasoline · 5.9 L · 230 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
B-series (1995–1997)
1995 - 1997
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
230
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
6198 × 2007 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 16.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6198 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |