Dodge B350 Wagon B-body (1984–1994)
Dodge B350 Wagon g10/20 sport van 2wd
B-body (1984–1994), 1987–1990. Gasoline · 5.7 L · 210 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
B-body (1984–1994)
1987 - 1990
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
210
Torque
300 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
6007 × 2019 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 22.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6007 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |