Dodge B350 Wagon B-body (1984–1994)
Dodge B350 Wagon b350 wagon 2wd
B-body (1984–1994), 1984–1989. Gasoline · 5.9 L · 170 hp · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
B-body (1984–1994)
1984 - 1989
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
170
Torque
260 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
6007 × 2019 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
9.0 / 15.0 / 10.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6007 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 9.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 10.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |