Dodge B350 Van B-body (1984–1987)
Dodge B350 Van b350 van 2wd
B-body (1984–1987), 1984–1989. Gasoline · 5.9 L · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
B-body (1984–1987)
1984 - 1989
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5690 × 2007 × 2083 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5690 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |