Dodge B350 Van B-body facelift (1988–1994)
Dodge B350 Van b350 van 2wd
B-body facelift (1988–1994), 1990–1994. Gasoline · 5.9 L · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
B-body facelift (1988–1994)
1990 - 1994
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5690 × 2007 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
10.0 / 14.0 / 11.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5690 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 64 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Electronic Fuel Injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 10.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 14.0 mpg |
| Fuel economy combined | 11.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |