Dodge B1500 Wagon B-platform (1994–2003)
Dodge B1500 Wagon b1500 wagon 2wd
B-platform (1994–2003), 1998–2000. Gasoline · 5.2 L · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
B-platform (1994–2003)
1998 - 2000
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5385 × 2009 × 1956 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans, Passenger Type |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1956 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |