Dodge B1500 Van B-series (1998–2000)
Dodge B1500 Van b1500 van 2wd
B-series (1998–2000), 1998–2000. Gasoline · 3.9 L · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
B-series (1998–2000)
1998 - 2000
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
5359 × 2007 × 2007 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 14.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5359 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2007 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |