Dodge B1500/B2500 Wagon B-platform (1995–1997)
Dodge B1500/B2500 Wagon b1500/b2500 wagon 2wd
B-platform (1995–1997), 1995–1997. Gasoline · 3.9 L · 175 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 13.5 s and top speed 90 mph.
B-platform (1995–1997)
1995 - 1997
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
175
Torque
225 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
13.5 s
Top speed
90 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
5385 × 2007 × 1956 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1956 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9 |
| Bore and stroke | 3.91 x 3.31 in |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 90 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 13.5 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |