Dodge B1500/B2500 Van B-platform (1995–1997)
Dodge B1500/B2500 Van b1500/b2500 van 2wd
B-platform (1995–1997), 1995–1997. Gasoline · 5.9 L · 230 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
B-platform (1995–1997)
1995 - 1997
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
230
Torque
330 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5385 × 2007 × 2007 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 12.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2007 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 8 |
| Bore and stroke | 4.00 x 3.58 in |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |