Dodge Avenger JS facelift (2011–2014)
Dodge Avenger avenger
JS facelift (2011–2014), 2011–2014. Gasoline · 2.4 L · 173 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
JS facelift (2011–2014)
2011 - 2014
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
173
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2766 mm
Dimensions
4892 × 1849 × 1483 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4892 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 173 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|