Dodge Avenger JS (1995–2010)
Dodge Avenger avenger
JS (1995–2010), 1995–1999. Gasoline · 2.0 L · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
JS (1995–2010)
1995 - 1999
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4694 × 1763 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4694 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.9 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Cylinders | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |