Dodge Aries K-body facelift (1986–1989)
Dodge Aries dodge aries 2.2
K-body facelift (1986–1989), 1986–1989. Gasoline · 2.2 L · 96 hp · 3-speed automatic · Front-wheel drive.
K-body facelift (1986–1989)
1986 - 1989
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
96
Torque
122 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2652 mm
Dimensions
4483 × 1702 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 29.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4483 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2652 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 96 hp |
| Torque | 122 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |