Dodge Aries K-body (1984–1985)
Dodge Aries aries
K-body (1984–1985), 1984–1985. Gasoline · 2.6 L · 84 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive.
K-body (1984–1985)
1984 - 1985
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.6 L
Horsepower
84
Torque
122 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2647 mm
Dimensions
4491 × 1753 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 23.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1753 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.6 L |
| Horsepower | 84 hp |
| Torque | 122 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |