Dodge 600 First generation facelift (1986–1989)
Dodge 600 600
First generation facelift (1986–1989), 1984–1989. Gasoline · 2.2 L · 146 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive.
First generation facelift (1986–1989)
1984 - 1989
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
146
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4491 × 1740 × 1346 mm
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1740 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 146 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|