Chevrolet Venture GMT200 facelift (2001–2005)
Chevrolet Venture venture fwd
GMT200 facelift (2001–2005), 1998–2005. Gasoline · 3.4 L · 185 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
GMT200 facelift (2001–2005)
1998 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
185
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3076 mm
Dimensions
5103 × 1829 × 1745 mm
General information
| Vehicle class | Minivan - 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5103 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 3076 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 185 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|