Chevrolet Van 1500 GMT600 (2003–2009)
Chevrolet Van 1500 van 1500 awd conversion
GMT600 (2003–2009), 2003–2007. LM7 · 5.3 L · 295 hp · 4-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT600 (2003–2009)
2003 - 2007
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
LM7
Engine volume
5.3 L
Horsepower
295
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2083 mm
General information
| Vehicle class | Vans, Cargo Type |
|---|
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Engine
| Engine volume | 5.3 L |
|---|---|
| Horsepower | 295 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|