Chevrolet Van 1500 GMT600 (2003–2009)
Chevrolet Van 1500 van 1500 2wd cargo
GMT600 (2003–2009), 2009–2009. Gasoline · 5.3 L · 310 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT600 (2003–2009)
2009 - 2009
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
310
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2083 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Vans, Cargo Type |
|---|
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|