Chevrolet Van 1500/2500 GMT600 facelift (2003–2008)
Chevrolet Van 1500/2500 van 1500/2500 2wd
GMT600 facelift (2003–2008), 2003–2008. Gasoline · 5.3 L · 285 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT600 facelift (2003–2008)
2003 - 2008
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
285
Torque
325 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5300 lbs
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2017 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5300 lbs |
| Gross weight | 7300 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 325 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |