Chevrolet Van 1500/2500 G10/G20/G30 (1971–2002)
Chevrolet Van 1500/2500 van 1500/2500 2wd
G10/G20/G30 (1971–2002), 1996–2002. Gasoline · 5.7 L · 255 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
G10/G20/G30 (1971–2002)
1996 - 2002
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
255
Torque
330 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2022 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2022 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |