Chevrolet V20 Pickup C/K (1987–1988)
Chevrolet V20 Pickup v20 pickup 4wd
C/K (1987–1988), 1987–1987. 350 V8 FFS · 5.7 L · Manual 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
C/K (1987–1988)
1987 - 1987
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
350 V8 FFS
Engine volume
5.7 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1880 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.7 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |