Chevrolet Uplander U-body (2005–2008)
Chevrolet Uplander uplander fwd
U-body (2005–2008), 2006–2008. Flexible fuel · 3.9 L · 240 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
U-body (2005–2008)
2006 - 2008
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible fuel
Engine volume
3.9 L
Horsepower
240
Torque
240 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3076 mm
Dimensions
5113 × 1831 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 3076 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Flexible fuel |
|---|---|
| Engine volume | 3.9 L |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |