Chevrolet Trax T300 facelift (2017–2022)
Chevrolet Trax lt
T300 facelift (2017–2022), 2017–2022. Gasoline · 1.4 L · 138 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.3 s.
T300 facelift (2017–2022)
2017 - 2022
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
138
Torque
148 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.3 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2555 mm
Dimensions
4257 × 1775 × 1656 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 33.0 / 28.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4257 mm |
|---|---|
| Width | 1775 mm |
| Height | 1656 mm |
| Wheelbase | 2555 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 205/70R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 48 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 148 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.3 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |