Chevrolet Trax T300 (2015–present)
Chevrolet Trax 1rs
T300 (2015–present), 2024–2024. Gasoline · 1.2 L · 137 hp · 6-speed automatic · FWD. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 118 mph.
T300 (2015–present)
2024 - 2024
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.2 L
Horsepower
137
Torque
162 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
FWD
0–60 mph
8.8 s
Top speed
118 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2692 mm
Dimensions
4536 × 1824 × 1560 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 32.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Station Wagons |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4536 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1560 mm |
| Wheelbase | 2692 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 26 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 54 L |
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.2 L |
| Horsepower | 137 hp |
| Torque | 162 lb-ft |
| Cylinders | 3 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | FWD |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Compound crank rear axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |