Chevrolet Traverse C1XX (2024–present)
Chevrolet Traverse chevrolet traverse z71
C1XX (2024–present), 2024–2025. Gasoline · 2.5 L · 328 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.7 s.
C1XX (2024–present)
2024 - 2025
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
328
Torque
326 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.7 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3073 mm
Dimensions
5194 × 2019 × 1796 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5194 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 3073 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 265/65R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.4 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 328 hp |
| Torque | 326 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |