Chevrolet Traverse GMT966 facelift (2013–2017)
Chevrolet Traverse lt awd
GMT966 facelift (2013–2017), 2013–2017. Gasoline · 3.6 L · 281 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s and top speed 112 mph.
GMT966 facelift (2013–2017)
2013 - 2017
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
281
Torque
266 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Top speed
112 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3020 mm
Dimensions
5207 × 1991 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5207 mm |
|---|---|
| Width | 1991 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 3020 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 255/65R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 24 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 116 L |
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 281 hp |
| Torque | 266 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.5 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.0 s |
| Fuel economy standard | 19 mpg combined |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |