Chevrolet Traverse GMT966 (2009–2023)
Chevrolet Traverse traverse awd
GMT966 (2009–2023), 2018–2023. Gasoline · 3.6 L · 310 hp · 9-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.8 s and top speed 130 mph.
GMT966 (2009–2023)
2018 - 2023
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
310
Torque
266 lb-ft
Transmission
9-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
6.8 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3071 mm
Dimensions
5189 × 1996 × 1796 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5189 mm |
|---|---|
| Width | 1996 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 3071 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 255/65R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.7 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 266 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 9-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 9 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |