Chevrolet Traverse GMT966 (2009–2023)
Chevrolet Traverse matrix
GMT966 (2009–2023), 2013–2013. Gasoline · 3.6 L · 281 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
GMT966 (2009–2023)
2013 - 2013
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
281
Torque
266 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3020 mm
Dimensions
5207 × 1986 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 24.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5207 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 3020 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 281 hp |
| Torque | 266 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |