Chevrolet Trailblazer GMT360 facelift (2006–2009)
Chevrolet Trailblazer trailblazer ext lt 4.2l 4wd
GMT360 facelift (2006–2009), 2006–2009. Gasoline · 4.2 L · 291 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.5 s and top speed 107 mph.
GMT360 facelift (2006–2009)
2006 - 2009
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
291
Torque
277 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.5 s
Top speed
107 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3277 mm
Dimensions
5258 × 1897 × 1842 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5258 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1842 mm |
| Wheelbase | 3277 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 245/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 291 hp |
| Torque | 277 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 107 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.5 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Five-link solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |