Chevrolet Trailblazer GMT360 (2002–present)
Chevrolet Trailblazer trailblazer ss 2wd
GMT360 (2002–present), 2006–2009. Gasoline · 6.2 L · 395 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.7 s.
GMT360 (2002–present)
2006 - 2009
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
395
Torque
400 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.7 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
4872 × 1897 × 1796 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 19.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 255/50R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Horsepower | 395 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |