Chevrolet Trailblazer GMT360 (2002–present)
Chevrolet Trailblazer trailblazer 2wd
GMT360 (2002–present), 2002–2009. Gasoline · 4.2 L · 275 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT360 (2002–present)
2002 - 2009
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
275
Torque
275 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
4872 × 1897 × 1796 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 245/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 275 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |