Chevrolet Tracker First generation (2026–2004)
Chevrolet Tracker chevrolet tracker 2-door 4wd
First generation (2026–2004), 1989–1991. Gasoline · 1.6 L · 95 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 14.5 s and top speed 87 mph.
First generation (2026–2004)
1989 - 1991
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
95
Torque
94 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
14.5 s
Top speed
87 mph
Wheelbase
2200 mm
Dimensions
3630 × 1570 × 1651 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 25.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3630 mm |
|---|---|
| Width | 1570 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2200 mm |
| Wheel size | 205/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.1 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 95 hp |
| Torque | 94 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 87 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 14.5 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |