Chevrolet Tracker First generation (2026–2004)
Chevrolet Tracker chevrolet tracker 2-door 2wd manual
First generation (2026–2004), 1992–1995. Gasoline · 1.6 L · 80 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 16.0 s and top speed 84 mph.
First generation (2026–2004)
1992 - 1995
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
80
Torque
94 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
16.0 s
Top speed
84 mph
Wheelbase
2200 mm
Dimensions
3630 × 1570 × 1651 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 27.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3630 mm |
|---|---|
| Width | 1570 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2200 mm |
| Wheel size | 205/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.1 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 80 hp |
| Torque | 94 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 84 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 16.0 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |