Chevrolet Tahoe GMT800 facelift (2003–2014)
Chevrolet Tahoe tahoe hybrid 4wd
GMT800 facelift (2003–2014), 2008–2013. Hybrid · 6.0 L · Continuously variable automatic · 4-wheel drive.
GMT800 facelift (2003–2014)
2008 - 2013
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Hybrid
Engine volume
6.0 L
Transmission
Continuously variable automatic
Drive
4-wheel drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5131 × 2007 × 1951 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 21.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 9 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5131 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1951 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Continuously variable automatic |
|---|---|
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |