Chevrolet Tahoe GMT800 facelift (2003–2014)
Chevrolet Tahoe tahoe 1500 4wd
GMT800 facelift (2003–2014), 2000–2008. Gasoline · 5.3 L · 4-speed automatic · 4-wheel drive.
GMT800 facelift (2003–2014)
2000 - 2008
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-wheel drive
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
5052 × 2004 × 1943 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 9 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1943 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |