Chevrolet Tahoe GMT800 facelift (2003–2014)
Chevrolet Tahoe tahoe 1500 2wd
GMT800 facelift (2003–2014), 2008–2009. Gasoline · 6.2 L · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT800 facelift (2003–2014)
2008 - 2009
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5131 × 2007 × 1951 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 9 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5131 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1951 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |